Zamknij

Procesor od Intela czy AMD? Na jaki się zdecydować?

art. sponsorowany + 08:39, 23.03.2023 Aktualizacja: 13:46, 13.07.2023

Intel oraz AMD to marki doskonale znane z produkcji procesorów. Choć „niebiescy” oraz „czerwoni”, jak nazywają ich specjaliści od sprzętu komputerowego, są pod względem technologicznym na podobnym poziomie, to między ich produktami czasem występują spore różnice. Intel czy AMD – na jaki procesor się zdecydować? 

Czym jest procesor i dlaczego jest tak ważny? 

Procesor to centralna jednostka przeliczeniowa komputera. Przeprowadza ona najważniejsze obliczenia, ale to nie wszystko – system operacyjny oraz działające na nim programy wykorzystują CPU do analizy danych oraz koordynowania pracy pozostałych podzespołów. Oczywiście inne części (np. pamięć RAM, karta graficzna) też mają znaczenie, ale to właśnie od procesora zależy szybkość działania komputera. Nawet najlepsze podzespoły nie dadzą żadnych efektów, jeśli procesor będzie przestarzały i powolny. 

Czym różnią się procesory? Najważniejsze parametry techniczne – Intel Core i7-12700K 

Najważniejszym parametrem procesora jest częstotliwość taktowania, czyli liczba operacji, jakie jest on w stanie wykonać na jedną minutę. Im wyższa wartość, tym szybsze, a więc lepsze CPU. Jaki wynik jest dobry? Współczesne procesory powinny osiągać co najmniej 2800 MHz taktowania. Do topowych zestawów warto wybrać sprzęt, który ma co najmniej 3600 MHz. 

Poza taktowaniem procesora duże znaczenie ma liczba rdzeni. Rdzeń to rodzaj jednostki przeliczeniowej, która określa, ile zadań na raz jest w stanie wykonywać CPU. Zasadniczo w większości przypadków (poza korzystaniem ze specjalistycznych aplikacji) wystarczą procesory czterordzeniowe, choć jeśli budżet jest odpowiedni, to warto wybrać CPU z ośmioma lub dziesięcioma rdzeniami. Dodatkowe rdzenie to ważna zaleta, ale rzadko kiedy udaje się je wykorzystać. 

Ponadto warto zwrócić uwagę na różnice w architekturze. To właśnie tutaj do gry wchodzą obie firmy. Produkty Intela oraz AMD różnią się zarówno na poziomie mikro oraz makroarchitektury. Do tego mają odmienne sterowniki, co przekłada się na znaczące różnice w działaniu. Przykładowo Intel Core i7-12700K osiągnie odmienne wyniki od analogicznego CPU od AMD, a skala różnic będzie inna w zależności od sytuacji. 

AMD kontra Intel. Czy to ma sens? 

W praktyce wielkie starcie między procesorami AMD oraz Intela nie zawsze ma sens. Oczywiście w praktycznych testach wychodzi, że w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzają się produkty „czerwonych”, a w innych „niebieskich”, ale różnice są raczej niewielkie. Mimo to warto wiedzieć, jak obecnie wygląda stan ich rywalizacji. 

Eksperci nie zauważają, żeby w ostatnich latach na prowadzenie wysuwała się którakolwiek z tych firm, a rywalizacja jest bardzo wyrównana. Popularnym modelem ze stajnie AMD jest na przykład procesor AMD Ryzen 7 7700X w ofercie Komputronik.pl który oferuje solidne parametry. Możliwa różnica może dotyczyć przede wszystkim CPU z wyższej półki cenowej – w bardziej budżetowych kategoriach popularnym wyborem może okazać się chociażby Intel Core i5-12600KF:  https://www.komputronik.pl/product/737106/intel-core-i5-12600kf.html. 3700 MHz częstotliwości taktowania oraz aż 10 rdzeni to ciekawa oferta, szczególnie w tej półce cenowej. 

Jak wybrać najlepszy procesor? 

Wybór procesora jak najbardziej ma znaczenie, szczególnie w przypadku najtańszych oraz najdroższych zestawów. Budżetowe CPU mogą okazać się za słabe, przez co komputer będzie chodził powoli, a my zapomnimy o możliwości gry nawet w starsze tytuły. Natomiast w przypadku wysokiej półki cenowej różnice między poszczególnymi modelami są ogromne. Wtedy powinniśmy wybrać procesory oparte na najnowszej dostępnej architekturze. 

Warto też pamiętać o możliwości overclockingu, czyli podkręcenia procesora. Zwiększając częstotliwość taktowania zapewniamy lepsze osiągi, ale też znaczący wzrost temperatury, który może uszkodzić GPU. Właściwie zrealizowany overclocking przełoży na znaczący wzrost wydajności, ale by go zrobić, trzeba kupić lepsze, zewnętrzne chłodzenie – najlepiej wodne, choć podwójny lub potrójny wentylator też będzie w porządku. Do tego należy pamiętać o regularnej wymianie pasty termoprzewodzącej. Również w tym przypadku warto kupić dobry, markowy produkt – dobra pasta termoprzewodząca pozwoli obniżyć temperaturę procesora aż o kilka stopni! 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%