Zamknij

Ognisko ptasiej grypy na terenie powiatu skierniewickiego [WIDEO]

08:37, 22.02.2023 Info Skierniewice PL Aktualizacja: 08:53, 22.02.2023
Skomentuj Fot. infoskierniewice.pl / Adam Sobieszek Fot. infoskierniewice.pl / Adam Sobieszek

Na terenie Pszczonowa w gminie Maków wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z potwierdzonymi przypadkami martwych kaczek wprowadzone zostały obostrzenia. Decyzją Wojewody Łódzkiego wyznaczone zostały obszary: zapowietrzony i zagrożony. Poniżej prezentujemy listę miejscowości objętych tymi restrykcjami.

[WIDEO]218[/WIDEO]

Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zapowietrzonym, uznaje się teren obejmujący:

powiat skierniewicki:

  • gmina Maków: Pszczonów, Słomków, Jacochów, Święte Nowaki, Święte Laski;
  • gmina Lipce Reymontowskie: Retniowiec.

powiat łowicki:

  • gmina Łyszkowice: Łagów, Zakulin, Łyszkowice, Kolonia Łyszkowice.

 

Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zwany dalej obszarem zagrożonym, uznaje się teren obejmujący:

 

powiat skierniewicki:

  • gmina Maków: Maków, Maków-Kolonia, Krężce, Dąbrowice, Wola Makowska, Sielce Lewe, Sielce Prawe;
  • gmina Godzianów: Godzianów, Płyćwia, Kawęczyn, Zapady, Byczki od południa ograniczony drogą wojewódzką nr 705;
  • gmina Słupia: Zagórze, Winna Góra, Wólka Nazdroje, Słupia obszar od południa ograniczony drogą wojewódzką nr 705, Krosnowa - obszar zagrożony od południa ograniczony drogą powiatową nr 1320E;
  • gmina Lipce Reymontowskie: Lipce Reymontowskie, Wólka Krosnowska, Wólka-Podlesie, Drzewce, Wola Drzewiecka, Chlebów, Mszadla, Siciska;
  • gmina Skierniewice: Mokra Lewa, Sierakowice Prawe, Sierakowice Lewe, Mokra Prawa od ul. Działkowej (wzdłuż lasu) w stronę drogi krajowej nr 70;
  • Miasto Skierniewice: obręb nr 8-obszar od wschodu ograniczony ul. Nowomiejską, dalej ulicą Poligon Skierniewice.

powiat łowicki:

  • gmina Domaniewice: Krępa, Reczyce, Domaniewice;
  • gmina Łowicz: Zawady, Parma;
  • gmina Nieborów: Bobrowniki, Dzierzgów, Dzierzgówek, Bełchów;
  • gmina Łyszkowice: Grudze Stare, Nowe Grudze, Gzinka, Wrzeczko, Kuczków, Uchań Dolny, Seroki, Bobiecko, Seligów, Polesie, Stachlew, Czatolin, Kalenice, Uchań Górny, Trzcianka, Bobrowa, Baranówka.

powiat zgierski:

  • gmina Głowno: Albinów, Wola Lubiankowa.

powiat brzeziński:

  • gmina Dmosin: Rozdzielna, Kuźmy, Nadolna Wieś, Michałów, Teresin, Dąbrowa Mszadelska;
  • gmina Rogów: Kotulin.

[FOTORELACJA]1061[/FOTORELACJA]

Na obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym nakazuje się: utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie; niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa; niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób; posiadaczowi zwierząt prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa; karmienie i pojenie zwierząt w zamknięciu.Na obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym zakazuje się: wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii; transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

 

Dodatkowo Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skierniewicach Piotr Cymerski wydał rozporządzenie, które swym oddziaływaniem obejmuje CAŁY powiat skierniewicki oraz miasto Skierniewice.

W dokumencie tym nakazuje się utrzymanie drobiu w zamknięciu, jak również karmienie i pojenie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu dzikie ptaki.

Wśród zakazów znalazły się zakaz utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu oraz zakaz gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach, konkursach i imprezach kulturalnych.

Jak podkreślił Powiatowy Lekarz Weterynarii dokumenty te dotyczą również hodowców gołębi i ptaków ozdobnych. Dlatego też „ganianie” gołębi również jest zakazane. Za nieprzestrzeganie zapisów obu dokumentów można zostać ukarany karą administracyjną – minimalna kara to 5 tys. zł.

Dokumenty obowiązują przez co najmniej 21 dni.

(Info Skierniewice PL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu infoskierniewice.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%