Problemy wynikające z codziennego używania twardej wody dotyczą zarówno właścicieli studni głębinowych, jak i osób korzystających z wody pochodzącej z sieci wodociągowej. Najlepszym sposobem na uzyskanie miękkiej wody do celów spożywczo-bytowych jest montaż zmiękczacza wody. Choć to tylko jedno urządzenie, eliminuje aż pięć problemów! Dowiedz się, jakich kłopotów możesz uniknąć decydując się na takie rozwiązanie.
Wysoki stopień twardości wody wynika z obecności w niej jonów wapnia i magnezu. Podczas gotowania wody wytrącają się z niej w postaci trudno rozpuszczalnego osadu, znanego lepiej pod nazwą kamień kotłowy. Mamy w tym przypadku do czynienia z twardością przemijającą (węglanową). Warto jednak pamiętać o istnieniu twardości nieprzemijającej (niewęglanowej), która wynika z obecności w wodzie jonów siarczanowych, azotanowych i chlorkowych. Ogólna twardość wody to z kolei suma dwóch powyższych, przy czym jeśli woda zawiera:
O negatywnych skutkach korzystania z twardej wody mówi się przede wszystkim w kontekście kamienia kotłowego, który zalega na dnie czajnika, albo szpeci łazienkową armaturę. Im woda jest twardsza, tym kamień narasta niestety szybciej. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, bowiem twarda woda stanowi wspólny mianownik wielu problemów przeciętnego gospodarstwa domowego. Z drugiej strony, na rynku dostępne jest gotowe rozwiązanie. Zmiękczacze wody to remedium na kłopoty spowodowane przez wodę o wysokim stopniu twardości.
Kamień kotłowy najczęściej osadza się na elementach, które służą do podgrzewania wody. Jako pierwsze awarii ulegają zmywarki, żelazka parowe, pralki i nasze ukochane ekspresy do kawy, ale szarawy nalot można łatwo zaobserwować na dnie czajników, w rurach i na wewnętrznych ściankach bojlerów oraz kotłów grzewczych. Zazwyczaj jednak dopiero po rozkręceniu sprzętu okazuje się, jak bardzo kamień kotłowy uszkodził newralgiczne podzespoły. Naprawa, albo wymiana części nie zawsze możliwa, a czasem po prostu nieopłacalna z punktu widzenia potencjalnych kosztów. Zazwyczaj awaria urządzenia AGD kończy się więc po prostu zakupem nowego sprzętu. W takiej sytuacji tylko wysokiej jakości zmiękczacz wody sprawi, że problem nie powróci. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, pomocny może się okazać aktualny ranking zmiękczaczy wody.
Twarda woda to bez wątpienia zmora każdej pani domu. Po pierwsze, jest bezpośrednią przyczyną zacieków i innych zabrudzeń na armaturze, płytkach ceramicznych i urządzeniach AGD. Po drugie, reaguje z preparatami myjącymi, tworząc trudną do usunięcia zawiesinę, która przykleja się do ścianek umywalki i wanny. Po trzecie, twarda woda charakteryzuje się wysokim napięciem powierzchniowym, co skutecznie utrudnia rozpuszczanie w niej środków czyszczących. Decydując się na zmiękczanie wody łatwo zauważyć, że wyposażenie łazienki wygląda bardziej estetycznie i nie trzeba go tak często czyścić. Co więcej, nie jest konieczne wyczerpujące szorowanie powierzchni, ani stosowanie dużych ilości preparatów chemicznych, aby uzyskać efekt lustra. W praktyce, miękka woda oddziałuje z produktami czyszczącymi, tworząc aktywną pianę, dzięki której sprzątanie jest łatwiejsze. To z kolei generuje realne oszczędności, zarówno czasu, jak i pieniędzy. W kwestii doboru odpowiedniego zmiękczacza wody, najlepiej sprawdzić dostępne urządzenia w sklepie https://www.zmiekczacze.com.
Kamień kotłowy odkłada się grubą warstwą w kotłach grzewczych i w zasobnikach c.w.u. obniżając w ten sposób ich wyjściową sprawność. Twardy osad mineralny zmniejsza przewodność cieplną urządzeń, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu zużycia energii potrzebnej do podgrzania wody. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że kamień kotłowy bardzo często prowadzi do awarii, które zazwyczaj kończą się wezwaniem dodatkowo płatnego serwisu. Zmiękczacz wody niweluje przyczynę tego problemu, więc pośrednio przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie. To doskonałe rozwiązanie zarówno do domu jednorodzinnego, jak i do mieszkania w bloku.
Młodzieńczy wygląd skóry i lśniące włosy to od niepamiętnych czasów najlepiej widoczne atrybuty ludzkiej urody. Ich kondycja wiele mówi o zdrowiu właściciela i jego codziennych nawykach. Nic zatem dziwnego, że w kontekście pielęgnacji skóry, twarda woda jest od dawna na cenzurowanym. Aby zrozumieć zachodzącą tu korelację, warto bliżej poznać skład wody o wysokim stopniu twardości. Oprócz jonów wapnia i magnezu, taka ciecz zawiera też duże ilości chlorków, krzemianów, azotanów, a także sulfidów. Obecność tych związków znacząco utrudnia rozpuszczanie się w wodzie preparatów przeznaczonych do mycia i pielęgnacji. Twarda woda powoduje w związku z tym, że środki myjące w ogóle nie spełniają swojej roli, a dodatkowo wysusza skórę, negatywnie wpływając na poziom jej nawilżenia. To z kolei prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na kremy i balsamy nawilżające, które mają za zadanie przywrócić stan skóry do optymalnego stanu. Niestety, to prawdziwe błędne koło. Jedynym wyjściem, które w perspektywie czasu przynosi widoczną poprawę jest zmiękczanie wody.
Jeśli kawa o poranku nie pachnie jak kolumbijska plantacja, a ulubiona zupa z niewiadomych przyczyn przestaje smakować to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z twardą wodą. Obecne w niej minerały w dużym stopniu wpływają na ostateczną jakość przyrządzanych potraw i napojów. Niektóre warzywa, gotowane w twardej wodzie, szybko tracą oryginalny kolor i stają się mało apetyczne. Wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu blokuje także proces rozpuszczania pektyn. Ryż i różne strączki w twardej wodzie gotują się znacznie wolniej, a kolejny problem pojawia się podczas pieczenia. Wysoki stopień twardości może zmienić strukturę glutenu w mące i zakłócić fermentację drożdży Twarda woda stosowana do przygotowywania wypieków jest w stanie spowodować, że ciasto nie urośnie, będzie zakalcowate i po prostu niesmaczne. To raczej nie przypadek, że w profesjonalnych cukierniach i piekarniach, systemy uzdatniania wody (w tym zmiękczacze wody) stanowią integralną część wyposażenia. Tam, gdzie liczy się perfekcyjny smak, nie ma miejsca na żadne kompromisy.
Nowoczesne zmiękczacze wody to funkcjonalne urządzenia o kompaktowej budowie i estetycznym wyglądzie. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku wody studziennej, jak i wodociągowej. Dzięki temu, każdy może czerpać korzyści ze stosowania miękkiej wody, bez obaw o nawracający osad kamienia kotłowego, problemy skórne, wysokie rachunki za ogrzewanie, czy mało aromatyczną kawę o poranku. W tym przypadku mała inwestycja to wielkie efekty.