W środę 13 maja Biuro Wystaw Artystycznych w Skierniewicach zaprasza na wykład Małgorzaty Wiktorko z cyklu: MAŁA AKADEMIA SZTUKI FRANCUSKIEJ “Sztuka okresu romantyzmu we Francji”, MOK Skierniewice, ul. Reymonta 33, sala 104, godz. 16.30.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Romantyzm francuski na pierwszy plan wysuwał uczucie (Jean-Jacques Rousseau, Nowa Heloiza, 1761, François-René de Chateaubriand, René, 1805) i egotyczne poczucie indywidualizmu wybitnej jednostki np. Julian Sorel (Czerwone i czarne, 1830) i Fabrycy del Dongo (Pustelna Parmeńska, 1839) – bohaterowie powieści Stendhala. Najważniejszym malarzem francuskiego romantyzmu był Eugène Delacroix. Jego twórczość wyróżniała się odważnym stosowaniem czystych barw (np. Polowanie na lwa, ok. 1855) i swobodą malarskiego szkicu, który stawał się jakby nieukończonym, ale właśnie w tej formie pozostawionym obrazem (np. George Sand, 1838, Ordrupgaard-Museum, Kopenhaga) , ale i też swoistymi symbolicznymi alegoriami odpowiadającymi na ważne współczesne wydarzenia polityczne (np. Wolność wiodąca lud na barykady, 1830, Luwr, Paryż).
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.





