Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Skierniewice dotyczących projektu pod nazwą „Budżet Obywatelski Miasta Skierniewice”. Oznacza to, że od dzisiaj do 8 września można składać wnioski na realizację projektów z tego budżetu.
Wnioski zostaną zaopiniowane do 23 września i w tym terminie znana będzie też pełna lista projektów, które poddane zostaną pod głosowanie. Samo głosowanie natomiast odbędzie w dniach 12-16 października (poniedziałek-piątek) w godzinach 8-19 w Urzędzie Miasta przy ulicy Senatorskiej 12 w Skierniewicach.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Budżet obywatelski zwany też budżetem partycypacyjnym w Skierniewicach zaistnieje po raz pierwszy. Wnioski należy składać do 8 września 2015 roku, ale pieniądze na ich realizację zostaną uwzględnione dopiero w budżecie na 2016 rok.
– Na budżet obywatelski przeznaczamy 1,5 mln zł – mówi Jarosław Chęcielewski, wiceprezydent Skierniewic – 500 tys. zł zostanie przeznaczone na projekty o charakterze ogólnomiejskim, a po 250 tys. zł będzie do wykorzystania na cztery rejony miasta.
Władze Skierniewic uwzględniły sugestie mieszkańców. W odpowiedzi na ich propozycje w konsultacjach społecznych zarówno pod względem zgłaszania projektów jak i głosowania na nie mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Skierniewic bez względu na wiek .
– Nie mogliśmy jednak przychylić się do prośby, dopuszczającej w ramach budżetu obywatelskiego, inwestycji na terenie, który nie jest własnością miasta – dodaje wiceprezydent Jarosław Chęcielewski. – Byłoby to niezgodne z prawem i dlatego taki zapis nie mógł się znaleźć. Pozostałe wnioski postaramy się uwzględnić projektując kolejny budżet obywatelski.
Dodajmy, że wnioski dotyczące inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, muszą być możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego, a mogą dotyczyć budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej lub też wydarzeń o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym z tym zaznaczeniem, że muszą odbywać się na terenie Miasta Skierniewice.
– Istotną kwestią jest również to, że osoba składająca wniosek, musi uzyskać poparcie co najmniej 30 osób i stosowną listę dołączyć do wniosku – informuje wiceprezydent Jarosław Chęcielewski. – Natomiast przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy chcieliby wejść w skład Zespołu Opiniującego projekty, muszą mieć między innymi poparcie zarządów co najmniej czterech innych organizacji. W skład tego Zespołu, zgodnie z wytycznymi Zarządzenia Prezydenta Miasta Skierniewice, wejdzie dwóch takich przedstawicieli.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych zgłoszenie do współtworzenia Zespołu Opiniującego mogą złożyć w sekretariacie ratusza do 21 sierpnia.
Formularze wniosków można pobrać na www.skierniewice.eu lub w Wydziale Rozwoju Gospodarczego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skierniewice, ulica Senatorska 12, pokój 125 lub 123.





