Nowoczesne, bezpieczne, wygodne, a w dodatku ekologiczne – takie mają być nowe autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Skierniewicach. Zakupionych zostanie 10 nowych pojazdów, z czego 6 ma się pojawić, już jesienią, na ulicach miasta. W USC podpisana została umowa na dofinansowanie inwestycji.
Skierniewicki MZK ma do dyspozycji obecnie 24 pojazdy, z czego tylko trzynaście obsługuje ruch miejski. O pozostałych pojazdach, prezes MZK Winicjusz Nowak mówi „zmęczone auta” i przyznaje, że nowe autobusy znacznie poprawią jakość świadczonych przez MZK usług.
– Niska emisja, niska podłoga, wszelkie udogodnienia dla mam z małymi dziećmi i osób na wózkach, głośnomówiący system informacji pasażerskiej wewnątrz autobusu i system Braila na wszystkich przyciskach dla osób niedowidzących – zachwala nowe pojazdy prezes skierniewickiego MZK Winicjusz Nowak.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Droga do uzyskania dofinansowania nie była łatwa. Dopiero drugi złożony przez miasto wniosek został rozpatrzony pozytywnie, również dzięki temu, że udało się przesunąć pieniądze w unijnym budżecie.
– Nie zawsze za pierwszym razem udaje się wygrać – mówi wicemarszałek Dariusz Klimczak. – To, że Lewandowski w półfinale nie strzelił gola, nie znaczy, że w rewanżu w Madrycie nie strzeli. Tak jak w drugim rozdaniu strzeliły Skierniewice. Gratuluję władzom miasta, to był bardzo trudny konkurs. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem innych samorządów, więc konkurencja była duża. Jest wielkie zapotrzebowanie na wymianę taboru w miastach województwa łódzkiego i dlatego zdecydowaliśmy się przesunąć pieniądze unijne na ten program i powiększyliśmy alokację środków o 100 mln zł.
– Na pewno wymiana taboru wpłynie na poprawę jakości powietrza. Zyskają także podróżni, mamy z wózkami, którym w nowoczesnych autobusach będzie znacznie łatwiej i wygodniej podróżować – podsumowuje członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Oprócz nowych autobusów powstanie też system informacji pasażerskiej. 6 tablic LED zamontowanych zostanie na najważniejszych przystankach. Przeprowadzony zostanie również remont placu manewrowego i remont stacji napraw MZK.
Miasto otrzymało 7,5 miliona złotych dofinansowania. Pięć milionów będzie musiało dołożyć samo. Ogłoszony już został przetarg. 7 maja nastąpi otwarcie ofert.





