Uroczystości związane z 102. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w związku z szerzącą się pandemią przybiorą w tym roku nieco inną formę.
Rokrocznie, 11 listopada kojarzy się z uroczystościami, które odbywają się w kościele garnizonowym, na placu Jana Pawła II i na terenie Muzeum Historycznego Skierniewic. Trwająca epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zmiany planów i znaczne ograniczenie liczby uczestników. Wszystko przez obostrzenia nałożone przez władze centralne.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Dzień niepodległości będziemy świętować w innej formie. W środę spotkamy się o godz. 11:00 w kościele garnizonowym, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas trwania obchodów w kościele będzie mogło jednak przebywać maksymalnie 60 osób, zachowując dystans 1 os. na 15 m.
O godz. 12:00 jednoosobowe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości na Placu Jana Pawła II. Chętni muszą się wcześniej skontaktować z pracownikami Muzeum. Mają na to czas do 10 listopada.
– Unikamy zgromadzeń i przemówień. Na placu przed kościołem będą tylko wcześniej zgłoszone, jednoosobowe delegacje, które złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości – informuje Agata Niedziółka, po. Dyrektora Muzeum Historycznego Skierniewic.
Część kulturalna i artystyczna w większości zostanie przeniesiona do sieci.
– W związku z działaniami zapobiegającymi rozszerzaniu się pandemii i decyzją Premiera, nasze wspólne świętowanie Dnia Niepodległości ulegnie zmianie. Zmuszeni sytuacją, odwołujemy wydarzenia, które miały odbyć się na terenie Muzeum, czyli wernisaż oraz wykład. W internecie znajdziemy koncerty on-line i wirtualne oprowadzenie po wystawach – mówi Agata Niedziółka.
Ponad to od 9 listopada, przez cały miesiąc na płycie Rynku będzie dostępna wystawa – „…będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921” – organizowana przez CKiS ze zbiorów Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
11 listopada w internecie na kanale Muzeum na Facebooku odbędą się transmisje z dwóch koncertów w ramach finału 18. Festiwalu Muzyki Romantycznej. O godz. 12:00 transmitowany będzie występ zespołu Intermezzo Piccolo, a późnym popołudniem o godz. 18:00 koncert finałowy muzyki polskiej w wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz I Solisti Di Varsavia.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
11:00 Msza /Kościół Garnizonowy pw. WNMP, pl. Jana Pawła II
(uwaga: maksymalna ilość osób w Kościele to 60 ; prosimy o zachowanie dystansu – 1 os/15 m)
12:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości // pl. św. Jana Pawła II
(tylko 1-osobowe delegacje, zapraszamy do telefonicznego kontaktu z Muzeum)
12:00 Koncert zespołu Intermezzo Piccolo // 18. Festiwal Muzyki Romantycznej online
18:00 Koncert finałowy – koncert muzyki polskiej – Karol Radziwonowicz oraz I Solisti Di Varsavia // 18. Festiwal Muzyki Romantycznej online
Cały dzień – Rynek przed ratuszem wystawa pt.” …będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921″
Apel! Wywieś flagę!
W tym roku nie możemy spotkać się w większym gronie i wspólnie świętować kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców o wywieszenie na terenach swoich domów biało-czerwonych flag. – Niech te barwy będą symbolem naszej pamięci o bohaterskich czynach naszych przodków i jedności w tych niełatwych czasach – apeluje prezydent Krzysztof Jażdżyk.
Bieg Niepodległości odwołany
Odwołany został także bieg niepodległości, który miał być zwieńczeniem skierniewickiej biegowej triady. – W związku z rosnącą falą nowych przypadków Covid-19, decyzją władz samorządowych Bieg Niepodległości zostaje odwołany. Wpisowe zwrócone zostanie zawodnikom w systemie mikropłatności. Triada Biegowa zostaje wstrzymana do czasu przeprowadzenia 3 etapu (brak ściśle określonego terminu z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju) – czytamy na stronach Ośrodka Sportu i Rekreacji.






