- REKLAMA -

PSL chce znieść limit kadencji dla samorządowców. Co o tym myślisz? Weź udział w ankiecie

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada projekt ustawy znoszący obowiązujące ograniczenie do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zdaniem partii obecne przepisy ograniczają prawa obywateli i są niezgodne z konstytucją. Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Kosiniak-Kamysz: „Przywracamy samorządność”

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił podczas wojewódzkiego zjazdu partii w Krakowie, że do Sejmu wpłynie projekt ustawy likwidujący dwukadencyjność samorządowców.

Zgłosimy ustawę o przywróceniu samorządności, która zniesie kadencyjność gospodarzy gmin. Obiecaliśmy to idąc do wyborów, protestowaliśmy jako opozycja przeciwko odbieraniu wspólnotom lokalnym prawa do decydowania – mówił.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie przed kolejnymi wyborami samorządowymi w 2029 roku. PSL argumentuje, że ograniczanie kadencji jest formą ingerencji w wolność wyboru obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Reforma z 2018 roku: dwie kadencje i koniec

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast została wprowadzona przez rząd PiS w 2018 roku. Jednocześnie wydłużono kadencję z czterech do pięciu lat. Zmiany miały „odmłodzić” lokalne elity, jednak od początku budziły kontrowersje – szczególnie w środowiskach samorządowych.

PSL już wtedy opowiadało się za uchyleniem nowych przepisów, a teraz – mając większy wpływ na legislację – chce zrealizować swój postulat.

Minister Dariusz Klimczak: „To wybiórcze i niespójne prawo”

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak z PSL krytykuje obowiązujące regulacje jako niespójne i niesprawiedliwe.

Byliśmy od początku przeciwni sztucznemu ograniczaniu prawa mieszkańców do decydowania, kto ma być ich gospodarzem – powiedział.

Zwrócił uwagę, że ograniczenia dotyczą tylko części samorządowców.

Skoro mamy wiecznych starostów i marszałków województw, a posłowie mogą sprawować funkcje przez dekady, to czemu wójt czy prezydent miasta ma mieć tylko dwie kadencje? To absurd – podkreślił.

Jego zdaniem demokracja polega na tym, że to mieszkańcy rozliczają swoich włodarzy, także poprzez referenda – jak miało to miejsce m.in. w Zabrzu.

Prezydent Skierniewic: „To mieszkańcy powinni decydować”

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk popiera zniesienie limitów kadencji.

W samorządzie to mieszkańcy są najbliżej swoich przedstawicieli. Głosują na kogoś, kogo znają osobiście. Jeśli prezydent nie realizuje potrzeb miasta – nie zostanie wybrany. To naturalna zasada – zaznaczył.

Dodał, że skoro nie ogranicza się kadencji parlamentarzystów, to nie ma powodu, by ograniczać mandaty lokalnych włodarzy.

Nie znam krajów w Europie, gdzie takie limity obowiązują. To mieszkańcy powinni rozliczać swoich liderów – nie ustawodawca w Warszawie – podkreślił.

Wicestarosta skierniewicki: „Dobry pomysł, choć mnie nie dotyczy”

Tadeusz Grotkowski, wicestarosta skierniewicki, ocenił propozycję PSL jako rozsądną.

Zniesienie dwukadencyjności to dobry pomysł. Mieszkańcy znają swoich liderów i wiedzą, kto naprawdę działa na rzecz rozwoju gminy – powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że starostowie i wicestarostowie nie są objęci tym ograniczeniem, więc decyzja nie dotyczy bezpośrednio jego urzędu.

Mimo to uważam, że takie zmiany są potrzebne i przywracają równowagę w samorządzie – dodał.

Wójt Głuchowa: „Nie znam szczegółów, ale decyzja należy do mieszkańców”

Wójt gminy Głuchów Jan Słodki przyznał, że nie zapoznał się jeszcze z projektem PSL.

Nie wiem, jaki to jest konkretnie pomysł. Musiałbym się z nim zapoznać, żeby móc się do niego odnieść – powiedział w rozmowie.

W ogólnym ujęciu wyraził jednak sprzeciw wobec ograniczania możliwości wyborczych. – W mojej opinii lepiej zostawić decyzję mieszkańcom. Jeżeli nie spełnię ich oczekiwań, po prostu nie wybiorą mnie na kolejną kadencję. To najlepsza forma rozliczenia – podkreślił.

Co dalej z projektem?

Projekt ustawy PSL ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. Na razie nie wiadomo, czy zyska poparcie większości parlamentarnej i czy podpisze go prezydent.

Nie prowadziliśmy jeszcze rozmów z Pałacem Prezydenckim, ale mamy nadzieję, że ustawa przywracająca prawa mieszkańcom zostanie podpisana – zapowiedział Dariusz Klimczak.

PSL zapowiada też kampanię informacyjną oraz konsultacje z mieszkańcami.

Chcemy, by to społeczności lokalne miały decydujący głos w tej sprawie – deklarują politycy partii.

Zobacz także: Zmiany personalne w parafiach Skierniewic i powiatu skierniewickiego od 1 lipca 2025 roku

Co sądzisz o zniesieniu limitu kadencji?

Czy obecny system kadencyjności faktycznie ogranicza demokrację, czy jest potrzebną barierą przed lokalną patologią? Temat powraca w debacie publicznej, a decyzje mogą zapaść już wkrótce.

Zachęcamy do udziału w ankiecie i podzielenia się swoją opinią w komentarzach.

Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na

Google News GOOGLE NEWS
INFOSkierniewice.PL
INFOSkierniewice.PLhttp://infoskierniewice.pl
zespół redakcyjny INFOSkierniewice.pl – wiodącego portalu informacyjnego w Skierniewicach i powiecie skierniewickim. Publikujemy zweryfikowane wiadomości lokalne, relacje z inwestycji oraz analizy bieżących wydarzeń społecznych. Naszym priorytetem jest rzetelność, szybkość przekazu i dostarczanie autorskich treści prosto z serca miasta. Jesteśmy najczęściej wybieranym źródłem informacji przez mieszkańców regionu szukających sprawdzonych newsów.
- REKLAMA -

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
- REKLAMA -

Najnowszy artykuł

- REKLAMA -