W Powiecie Skierniewickim i Gminie Głuchów podpisano ważny list intencyjny. Samorządy wspólnie z Województwem Łódzkim będą finansować Kolejową Komunikację Autobusową ŁKA. To realna szansa na lepszy transport w regionie i skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.
Wspólna sprawa – łatwiejszy dojazd dla mieszkańców
Podróżowanie po Łódzkiem ma stać się łatwiejsze i bardziej dostępne. Wszystko dzięki Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA – specjalnym liniom autobusowym, które łączą mniejsze miejscowości z kolejowymi trasami. Teraz do tego projektu dołączają kolejne samorządy – w tym Powiat Skierniewicki i Gmina Głuchów.
W lipcu przedstawiciele aż 18 samorządów podpisali listy intencyjne z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Razem będą dokładać się do finansowania autobusów KKA, które już dziś dowożą pasażerów tam, gdzie nie sięgają tory.
– Wiemy, jak ważna jest komunikacja dla mieszkańców. KKA to świetne uzupełnienie pociągów i szansa na darmowe przejazdy dla wielu osób – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Co to jest Kolejowa Komunikacja Autobusowa?
Kolejowa Komunikacja Autobusowa ŁKA to linie autobusowe, które:
- jeżdżą do miejsc, gdzie nie ma pociągów,
- są zsynchronizowane z rozkładem ŁKA – można łatwo przesiąść się z autobusu do pociągu,
- dowożą pasażerów do szkoły, pracy czy lekarza,
- kursują regularnie i wygodnie.
Obecnie działa już 10 linii, a w tym roku ŁKA uruchomiła kolejne busy i nowe trasy. Autobusy pojawiają się tam, gdzie wcześniej nie jeździł żaden przewoźnik. Od stycznia do maja z tej możliwości skorzystało aż 234 tysiące osób! Rozkład jazdy można zawsze sprawdzić na stronie lka.lodzkie.pl.
Samorządy dają zielone światło – ile to kosztuje?
W 2025 roku Województwo Łódzkie przeznaczy na KKA prawie 15 milionów złotych. Lokalne samorządy dołożą prawie 2 miliony, a dokładna kwota zależy od długości tras przebiegających przez ich teren.
Powiat Skierniewicki już zadeklarował wsparcie i przekaże w tym roku 50 tysięcy złotych na funkcjonowanie linii KKA na swoim terenie. Szczegóły tego wsparcia będą opisane w osobnej umowie, którą strony mają podpisać już w najbliższym czasie. Gmina Głuchów również przystąpiła do projektu i będzie uczestniczyć w finansowaniu tych przejazdów.

Głos mieszkańców i władz – po co to wszystko?
– Dzięki wspólnemu finansowaniu Kolejowej Komunikacji Autobusowej, mieszkańcy zyskają wygodny dojazd do pracy, szkoły czy lekarza. KKA to prawdziwa zmiana na lepsze! – podkreśla Mirosław Belina, starosta skierniewicki.
Projekt rozwija się dynamicznie – w lipcu flota autobusowa powiększyła się o 13 busów, a na trasach przybywa pasażerów. Samorząd województwa liczy na to, że do inicjatywy dołączą kolejne miasta i gminy.
– Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym samorządem, który chce poprawić komunikację na swoim terenie – zapowiada Artur Bagieński z Zarządu Województwa Łódzkiego.
Co dalej z KKA? Listy intencyjne to dopiero początek
Listy intencyjne to dopiero początek. W najbliższym czasie zostaną podpisane szczegółowe umowy regulujące zasady przekazywania pieniędzy i rozliczeń. To pozwoli na sprawne i przejrzyste finansowanie przejazdów. Już dziś samorządowcy planują, jak rozwijać KKA po 2028 roku – wszystko po to, by jeszcze więcej mieszkańców miało dostęp do sprawnej i wygodnej komunikacji.
Zobacz także: Łódzkie dla Ciebie: Samorządy wspierają Kolejową Komunikację Autobusową
A Wy? Chcielibyście, żeby takie autobusy pojawiły się również w Waszej okolicy? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!




