- REKLAMA -

Wiele powiatów zrezygnowało, oni podjęli wyzwanie. Ponad 2,5 tys. dzieci z regionu pojedzie na darmowe wycieczki!

Ponad 2,5 tysiąca uczniów z powiatu skierniewickiego skorzystało z darmowych wycieczek edukacyjnych w ramach programu „Wyjście z klasą”. Choć wiele samorządów zrezygnowało z projektu przez biurokrację, skierniewickie starostwo postawiło na dobro dzieci, pozyskując blisko 290 tysięcy złotych. Sprawdź, dokąd wyjechali uczniowie z 22 lokalnych szkół!

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W Starostwie Powiatowym w Skierniewicach podsumowano realizację programu „Wyjście z klasą”. Choć projekt wymagał od urzędników i dyrektorów ogromnego zaangażowania w krótkim czasie, władze powiatu nie zrezygnowały z szansy na pozyskanie środków, z których skorzystało łącznie 2531 uczniów z 22 lokalnych placówek oświatowych.


Podczas konferencji zorganizowanej 19 lutego 2026 roku, wicestarosta Tadeusz Grotkowski zwrócił uwagę na fakt, że udział w programie był dobrowolną decyzją zarządu powiatu. Wiele sąsiednich jednostek samorządowych nie zdecydowało się na ten krok, obawiając się skomplikowanych procedur i dodatkowych obowiązków administracyjnych, które spadły na pracowników urzędów i szkół w końcówce roku.

Decyzja podjęta z myślą o uczniach

Wicestarosta Tadeusz Grotkowski wyjaśnił, że mimo początkowych problemów technicznych z przypisaniem gmin do odpowiednich struktur powiatowych w systemach centralnych, udało się zabezpieczyć 290 tysięcy złotych. Podkreślił przy tym, że rezygnacja z programu z powodu „papierologii” nie wchodziła w grę, ponieważ stawką był realny dostęp dzieci do kultury.

– „Wcale nie musieliśmy tego robić. Wiemy, że wiele powiatów odmówiło realizacji tego programu ze względu na dodatkowe obciążenia administracyjne. My jednak wyszliśmy z założenia, że robimy to dla naszych dzieciaków. Wykluczenie się z projektu tylko dlatego, że wymaga on od nas dodatkowej pracy, nie byłoby żadnym uzasadnieniem” – tłumaczył wicestarosta Grotkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Zaznaczył również, że kluczowy był aspekt finansowy: dla wielu rodzin darmowa wycieczka to jedyna szansa na taki wyjazd, zwłaszcza gdy budżet domowy jest mocno ograniczony i każda złotówka musi być oglądana dwa razy przed wydaniem.

Głos dyrektorów: 22 szkoły w całym powiecie skorzystały z szansy

W programie uczestniczyły niemal wszystkie placówki z terenu powiatu. Skalę operacji oraz korzyści płynące z projektu przybliżył jeden z dyrektorów biorących udział w konferencji, Mirosław Klęba ze Szkoły Podstawowej w Głuchowie. To właśnie na przykładzie tej placówki widać, jak istotne było wsparcie powiatu przy konstruowaniu wniosków.

Z samej szkoły w Głuchowie na wycieczkę wyjechało łącznie 50 uczniów (55 osób wraz z opiekunami), a wartość ich projektu wyniosła około 10 tysięcy złotych. Podobne wyjazdy zorganizowano w pozostałych 21 szkołach biorących udział w akcji.

– „Skupiliśmy się na pokazaniu uczniom naszej małej ojczyzny, wybierając na cel wycieczki zabytki Łowicza. Program okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ rodzice nie musieli ponosić żadnych kosztów, co spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem w całym naszym środowisku. Przy tworzeniu wniosku mogliśmy liczyć na stałe konsultacje i wsparcie starostwa” – relacjonował dyrektor Mirosław Klęba.

Kultura dostępna dla każdego

Ewa Szymczyk, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach, nie kryła uznania dla skali przedsięwzięcia. Zwróciła uwagę, że program pozwolił dzieciom odwiedzić miejsca takie jak Muzeum Regionalne w Łowiczu, Lipce Rejmontowskie, a także teatry w Łodzi czy ośrodki edukacyjne w Toruniu.

-„Jestem ogromnie wdzięczna starostwu i dyrektorom za to, że podjęli się tego wyzwania. Nieliczne powiaty zdecydowało się na taką skalę działań. Wyjście z klasą to nie tylko opuszczenie murów szkoły, to przede wszystkim wysoki poziom edukacji i kultury, który pokazujemy młodemu pokoleniu” – podsumowała dyrektor Ewa Szymczyk.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że program powinien być kontynuowany w przyszłych latach. Jedynym postulatem zgłoszonym przez samorządowców jest wydłużenie czasu na realizację zadań.

Więcej ważnych informacji z regionu znajdziesz na stronie:
INFOSkierniewice.PL

Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na

Google News GOOGLE NEWS
INFOSkierniewice.PL
INFOSkierniewice.PLhttp://infoskierniewice.pl
zespół redakcyjny INFOSkierniewice.pl – wiodącego portalu informacyjnego w Skierniewicach i powiecie skierniewickim. Publikujemy zweryfikowane wiadomości lokalne, relacje z inwestycji oraz analizy bieżących wydarzeń społecznych. Naszym priorytetem jest rzetelność, szybkość przekazu i dostarczanie autorskich treści prosto z serca miasta. Jesteśmy najczęściej wybieranym źródłem informacji przez mieszkańców regionu szukających sprawdzonych newsów.
- REKLAMA -

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
- REKLAMA -

Najnowszy artykuł

- REKLAMA -