Od 3 czerwca 2026 roku kierowcy stracą możliwość łatwej redukcji punktów karnych za najcięższe wykroczenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) uszczelnia przepisy, pozostawiając kursy reedukacyjne w WORD wyłącznie dla sprawców drobnych naruszeń.
Obecnie kurs w WORD pozwala raz na pół roku zredukować konto o 6 najstarszych „oczek”, pod warunkiem wcześniejszego opłacenia mandatu. Nowe prawo radykalnie zmienia to podejście, by skuteczniej eliminować z dróg piratów drogowych zagrażających bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.
Według projektu redukcja punktów karnych obejmie od czerwca wyłącznie lżejsze przewinienia – takie jak złe parkowanie czy błędne korzystanie z pasów ruchu. Jeśli kierowca zostanie ukarany za rażące przekroczenie prędkości, punkty bezpowrotnie zasilą jego ewidencję na pełny okres ważności.
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Biorąc pod uwagę, że taryfikator przewiduje nawet 15 punktów za jednorazowe, poważne naruszenie ograniczeń, margines błędu na drodze drastycznie maleje. Brak możliwości wyczyszczenia kartoteki oznacza, że recydywiści znacznie szybciej pożegnają się z uprawnieniami.
Szybsza utrata prawa jazdy i nowe limity
Zgodnie z przepisami, limit punktów karnych wynosi nadal 24 dla doświadczonych zmotoryzowanych i 20 dla osób posiadających prawo jazdy krócej niż rok. Należy pamiętać, że punkty przedawniają się dopiero po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia grzywny, a nie od dnia popełnienia wykroczenia.
Brak możliwości usunięcia z historii najpoważniejszych naruszeń sprawia, że utrata prawa jazdy stanie się dla wielu realnym zagrożeniem po zaledwie dwóch kontrolach drogowych. Weryfikacja aktualnego stanu konta jest stale dostępna i bezpłatna w rządowej aplikacji mObywatel.
Zobacz także: Młodzi mistrzowie kierownicy w Skierniewicach. „Mechanik” dominuje w turnieju, a sześć drużyn rusza na finał do Sieradza







