Narodowy Bank Polski ogłosił, że od 7 kwietnia 2014 roku rozpocznie się stopniowe wprowadzanie do obiegu zmodernizowanych banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa środków płatniczych poprzez zastosowanie nowoczesnych zabezpieczeń.
Nowe zabezpieczenia banknotów – co się zmienia?
Choć projekt graficzny banknotów pozostaje bez zmian, nowa emisja wprowadza ulepszone systemy zabezpieczeń, które mają utrudnić fałszowanie i poprawić rozpoznawalność autentycznych banknotów. Do najważniejszych zmian należą:
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!
Odkryte pole znaku wodnego – nowa technologia sprawia, że znak wodny jest łatwiej dostrzegalny.
Farba opalizująca – specjalne powłoki sprawiają, że pod odpowiednim kątem banknoty zmieniają kolor.
Ulepszone zabezpieczenie recto-verso – lepsze dopasowanie elementów graficznych widocznych pod światło.
Czy dotychczasowe banknoty przestaną być ważne?
Nie, wszystkie obecnie używane banknoty pozostają ważnym środkiem płatniczym bezterminowo. Nowe banknoty będą stopniowo zastępować te zniszczone i uszkodzone, jednak nie będą wprowadzane masowo.
Banknot 200 zł – bez zmian
Co istotne, banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Wszystkie nowe banknoty będą trafiać do obiegu dopiero od 7 kwietnia 2014 roku – wcześniej nie będą dostępne.
Dlaczego wprowadzane są zmiany?
NBP regularnie modernizuje polską walutę, aby:
Zapewnić większe bezpieczeństwo transakcji gotówkowych.
Utrudnić fałszowanie banknotów.
Zachować płynność obrotu pieniężnego, zastępując zużyte banknoty nowymi.
Więcej informacji na temat nowych banknotów można znaleźć na stronie Narodowego Banku Polskiego.





