Zamknij

Balkon Twoich marzeń – jak go urządzić? Podpowiadamy!

15:29, 02.03.2022 | .
Skomentuj

Polacy coraz chętniej spędzają wolne chwile na balkonie. Bardzo duży wpływ na docenienie swojej przestrzeni miała pandemia i wprowadzane lockdowny. Wtedy zaczęliśmy szukać możliwości na spędzanie czasu w obrębie mieszkania. Dziś na balkonach nie suszymy już bielizny, a odpoczywamy i spotykamy się ze znajomymi. 

Co powinno znaleźć się na balkonie? 

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To od nas zależy, jaką rolę pełnić będzie nasz balkon i to my, w pierwszej chwili powinniśmy zastanowić się, co chcemy na nim robić. Inaczej urządzimy taras, jeśli zależy nam wyłącznie na własnych ziołach, kwiatach i warzywach. Inaczej, jeśli ma być to miejsce do relaksu wyłącznie dla nas, a inaczej, gdy chcemy spędzać tam czas z bliskimi. 

Mierzmy też siły na zamiary. Trudno będzie zamontować hamak na niewielkim balkoniku w centrum miasta. Gdy do naszej dyspozycji jest niewielka powierzchnia, musimy poświęcić więcej czasu na skrupulatne rozplanowanie całego wystroju. Zastanówmy się więc nad meblami. Bardzo modny jest ostatnio technorattan, który jest bardziej wytrzymały od rattanu. To produkty, które sprawdzą się przede wszystkim na większych tarasach, ponieważ w ich skład wchodzą najczęściej dość głębokie fotele i kanapy. Polacy stawiają też na meble wykonane z europalet albo przygotowują siedziska ze skrzyń, w których przechowują jednocześnie narzędzia, akcesoria ogrodnicze lub gadżety wykorzystywane podczas spotkań ze znajomymi. 

Każdy balkon stanie się bardziej przytulny, jeśli pojawią się na nim różnego rodzaju poduszki i koce. Niezależnie od tego czy decydujemy się na siedziska na ziemi, skrzyni czy technorattan, takie dodatki wprowadzają przytulną atmosferę. Pamiętajmy także o oświetleniu. Świetnie sprawdzą się tu cottonballe, łańcuchy LED lub lampiony na baterie. 

Odrobina prywatności 

Bardzo często balustrady balkonowe pozwalają na zaglądanie nie tylko na sam balkon, ale i do mieszkania, szczególnie wieczorami. Wykonywane są bowiem z hartowanego szkła albo z metalowych szczebelków. Możemy samodzielnie zadbać o to, aby znudzony przechodzień nie zabijał czasu, obserwując nas na naszym tarasie. W tym celu warto zamontować osłonę balkonową, przygotowaną na wymiar. Przylega ona do balustrady, a wykonana jest z kryjącego, kolorowego tworzywa. Jego barwę możemy dobrać do indywidualnych upodobań. 

Takie rozwiązanie ma też dodatkowe korzyści. Maskownica jest odporna na działanie promieni UV oraz silny wiatr. Oznacza to, że spędzając czas na balkonie nawet późnym wieczorem, będzie nam po prostu cieplej. 

Roślinność 

Podczas wybierania roślinności, która znajdzie się na balkonie, zwróćmy uwagę, na którą stronę świata skierowane jest nasze mieszkanie. Kwiaty nie przepadają najczęściej za pełnym słońcem. To również osłonki na balkon okazują się przydatne. Zapewnią one nieco więcej cienia i ochronią rośliny przed silnym wiatrem, a więc i połamaniem. Dobierz doniczki, które będą pasować do ogólnego wystroju balkonu i… gotowe! 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%