Zamknij

Odzyskiwanie danych z dysków SSD i HDD – na czym polega?

15:06, 26.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:43, 31.08.2022
Skomentuj

Dyski HDD oraz dyski SDD to nic innego, jak typy dysków zewnętrznych. Stosowane są obecnie praktycznie wszędzie, zarówno w biurach, jak i w domach prywatnych. Świetnie sprawdzają się jako nośniki ważnych danych. Bardzo często wykorzystywane są przez małe i większe firmy. Czym jednak różni się dysk HDD od SSD oraz jak wygląda odzyskiwanie danych?

Charakterystyka dysków zewnętrznych

Na rynku znacznie wcześniej pojawiły się dyski HDD. Ich technologia oparta została na magnetycznym zapisie danych. Sprzęt ten składa się z charakterystycznego talerza, na który naniesiona została warstwa magnetycznego nośnika, a także specjalne głowice zarówno zapisujące, jak i odczytujące konkretne informacje. Obecnie można zakupić dyski o pojemności 1 TB oraz więcej.

Drugim typem dysków zewnętrznych są dyski SSD. Jest to pamięć z rodzaju flash. Technologia tego typu dysków jest znacznie bardziej zwarta. Nie ma tutaj żadnych elementów mechanicznych, ruszających się, które byłyby w stanie ulec zniszczeniu pod wpływem uderzeń czy wstrząsów. SSD to pamięć, która gwarantuje dużo szybszy przesył danych. Co więcej, takie dyski są mniejsze od HDD oraz przy okazji dużo droższe.

Czy rodzaj dysku ma wpływ na ryzyko utraty danych?

Osoby zastanawiające się nad zakupem konkretnego dysku zewnętrznego, z pewnością zastanawiają się również, które dyski bardziej narażone są na ryzyko utraty danych. Otóż ryzyko to większe jest w przypadku dysków HDD. Można mieć tutaj do czynienia z uszkodzeniami mechanicznymi, które mają możliwość doprowadzenia do skasowania się ważnych danych. Uszkodzenie mechaniczne może sprawić, że po prostu nie da się ich odczytać.

Jeśli chodzi o dyski SSD, nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne i tego typu utratę danych. Jednak obydwa dyski zewnętrzne – zarówno SSD, jak i HDD – mogą utracić zawarte w nich dane na skutek defektów elektrycznych czy logicznych. Jakiekolwiek spięcie, przerwa w dostawie prądu czy inne tego rodzaju sytuacje mogą śmiało pozbawić Twój dysk danych. Warto więc uważać na takie rzeczy, ponieważ odzyskiwanie danych nie jest wcale łatwą i tanią usługą.

Jak wygląda odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych?

Można śmiało powiedzieć, że odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych HDD to kwestia dość prostych, ale przemyślanych procesów. Wystarczy wykonywać odpowiednie czynności, jakie zalecane są przez wzgląd na konkretną przyczynę utraty danych, a można je w bardzo szybkim tempie przywołać z powrotem. W sytuacji, kiedy uszkodzona została elektronika, wymienia się dany element. Jeśli do uszkodzenia doszło w przypadku konstrukcji mechanicznej, również wymienia się konkretne elementy.

Dyski SSD są znacznie trudniejszym wyzwaniem dla osób zajmujących się odzyskiwaniem danych. Zazwyczaj operacja ta jest żmudna i skomplikowana. Czasem wymaga nawet kilkunastu dni, aby odzyskanie doszło do skutku. Tutaj prace polegają głównie na wylutowaniu kości flash, a następnie na skopiowaniu ich zawartości przy pomocy specjalistycznego oprogramowania.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%