Zamknij

Jakie wybrać żaluzje - pionowe czy poziome?

11.49, 14.09.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 11.50, 14.09.2022
Skomentuj

Oba rodzaje żaluzji są zazwyczaj wykonywane z materiałów, które służą skutecznemu blokowaniu ostrych promieni słonecznych. Warto jednak wiedzieć, że żaluzje pionowe działają lepiej w blokowaniu słońca przed dostaniem się do środka i przegrzaniu pomieszczenia nieznośnym ciepłem. Żaluzje poziome również służą temu celowi, ale nie idealnie. To wszystko jest kwestią inżynierii. Słońce świeci w dół, więc promienie słoneczne mogą łatwo przejść przez pęknięcia między listwami. Żaluzje pionowe są nieco wygodniejsze w zimie niż żaluzje poziome. Listwy żaluzji pionowych zachodzą na siebie, tworząc idealną barierę, która powoduje całkowite ekranowanie domu przed upałem i ostrym odblaskiem. Żaluzje pionowe są bardziej energooszczędne dla Twoich domów niż żaluzje poziome ze względu na ich lepsze właściwości izolacyjne.  Zarówno żaluzje pionowe, jak i poziome skutecznie blokują promienie słoneczne. Oba pomogą utrzymać twój dom w chłodzie i wygodzie. Nadmierna ilość światła może być niepokojąca dla atmosfery Twojej przestrzeni, więc wdrożenie któregokolwiek z nich jest opłacalnym i przyjaznym dla natury rozwiązaniem. Żaluzje pionowe i poziome, oba mogą być wykonane z wielu dostępnych opcji materiałowych, takich jak drewno, aluminium, juta, tkanina, PVC, winyl i wiele innych. 

Żaluzje pionowe - wady i zalety

Zalety:

- Proste w czyszczeniu - W przeciwieństwie do zasłon, żaluzje można łatwo wytrzeć i wyczyścić bez ich zdejmowania.
- Łatwa wymiana – Jeśli żaluzje pionowe są uszkodzone z jakiegokolwiek powodu, pojedyncze panele żaluzji można łatwo wymienić niedrogo.
- Lepsze pokrycie - Dostępne są w różnych wysokościach, zapewniając duże pokrycie powierzchni i ochronę przed promieniami UV.
- Żaluzje pionowe są łatwiejsze w użyciu - W przypadku użycia do przykrycia przesuwnych drzwi tarasowych żaluzje mogą być częściowo otwierane, aby umożliwić dostęp do drzwi.

Wady:

- Hałas – Gdy żaluzje są otwarte, pionowe kolumny mogą zderzyć się w ruchu wahadłowym, powodując niepokojący hałas. Ten sam efekt może wystąpić z wiatru wentylatora lub otwartego okna. Może to być szczególnie kłopotliwe, jeśli jest używane w sypialni.
- Zużycie – Ciągły ruch wahadłowy otwierania i zamykania żaluzji może powodować znaczne zużycie paneli żaluzji.
- Prywatność - Luki mogą wystąpić, gdy rolety spotykają się ze ścianą obejmującą Twoją prywatność. Światło słoneczne może przenikać przez te pęknięcia.

Żaluzje poziome - wady i zalety

Zalety:

- Listwy na żaluzjach poziomych pozwalają kierować światło, a nie tylko je blokować. Jeśli całkowicie zamkniesz listwy, żaluzje zapewniają skuteczne przyciemnienie pomieszczenia, blokując 90-95% światła. Możesz także skierować listwy w górę lub w dół, aby uzyskać idealne połączenie prywatności i filtrowania światła.
- Żaluzje poziome są tradycyjnie stosowane do wysokich, cienkich okien, ale można je zamontować do okien o szerokości nawet 240 centymetrów, co oznacza, że pasują do większości okien w domu. Jeśli chcesz zainstalować poziome rolety okienne w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności, takim jak kuchnia lub łazienka, unikaj prawdziwego drewna i zamiast tego wybierz żaluzje ze sztucznego drewna lub aluminium.

Wady:

- Kurz może gromadzić się na listwach żaluzji poziomych i będziesz musiał czyścić każdą listwę osobno.
- Jeśli masz drzwi przesuwne, przeszkodzą ci żaluzje poziome. Zamiast tego poszukaj żaluzji pionowych. 

Które żaluzje wybrać?

Jeśli masz duże szerokie okna, takie jak okna tarasowe lub drzwi francuskie, zalecamy wybranie pionowego stylu żaluzji. Jeśli masz wąskie okna, najlepszym rozwiązaniem mogą być poziome żaluzje. Ale jeśli twoje okna mają dość standardowy rozmiar, innym dobrym sposobem na ustalenie, jaka jest najlepsza opcja dla Ciebie, może być spojrzenie na kierunkowość okien. Idealnie byłoby, gdybyś chciał rolety, które otwierają się w taki sam sposób, jak robią to Twoje okna. Powód tego jest prosty – znacznie ułatwia łączenie otwartych okien i zamkniętych żaluzji, jeśli oba działają w tym samym kierunku. Przykłady takich realizacji można podejrzeć na: https://czechrolety.pl/galeria/

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%