Zamknij

Czy aktywność fizyczna może wpływać na produktywność pracowników?

15:25, 04.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:26, 04.04.2024

Regularna aktywność fizyczna może znamiennie wpłynąć na produktywność pracowników. Nawet dzięki prostym ćwiczeniom znacznie poprawia się wydajność umysłowa, co skutkuje większą efektywnością pracy. Przekonaj się, dlaczego warto stawiać także na benefity pracownicze w postaci dofinansowań do zajęć sportowych.

  • Aktywność fizyczna pobudza pracę mózgu, co skutkuje poprawą pamięci i koncentracji, a także znamiennie wpływa na funkcje poznawcze.
  • Dzięki regularnym ćwiczeniom można zadbać o lepsze samopoczucie i pozytywne nastawienie do pracy.
  • Stres znacznie zmniejsza produktywność pracowników, a dzięki aktywności fizycznej można temu zapobiec.
  • Warto gwarantować pracownikom karnety sportowe lub zapewnić dostęp do siłowni, aby zachęcać ich w ten sposób do ćwiczeń.

Aktywność fizyczna poprawia wydajność umysłową

Sport ma znamienny wpływ między innymi na poprawę wydajności umysłowej. Nawet krótka seria ćwiczeń może znamiennie stymulować pracę mózgu. Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki aktywności fizycznej do mózgu dostarczany jest tlen, który pobudza go do pracy. W efekcie pracownicy szybciej zapamiętują kluczowe informacje, co oddziałuje na ich produktywność. Należy podkreślić, że aktywność fizycznie pozytywnie wpływa także na zdolność do rozwiązywania problemów. Dzięki niej pracownicy szybko wyłapują ewentualne pomyłki i je naprawiają, co oczywiście przekłada się na poprawę ich produktywności. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób zatrudnionych w IT. Przykładem może być praca frontend developera, który dzięki regularnym ćwiczeniom może szybciej realizować swoje obowiązki przy mniejszym prawdopodobieństwie popełnienia błędu.

Jak aktywność fizyczna wpływa na samopoczucie pracowników?

Ćwiczenia są zalecane nie tylko ze względu na poprawę funkcji poznawczych - ruch pozytywnie wpływa także na samopoczucie. Dzięki aktywności fizycznej pracownicy stają się chętni do podejmowania nowych wyzwań i są zadowoleni z życia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Regularne treningi mogą zatem zmienić dotychczasowe nastawienie pracowników, co przełoży się również na ich produktywność.

Interesuje Cię praca w Javascript? Poznaj najnowsze oferty ze swojego regionu i zastanów się, czy jesteś w stanie spełnić wymagania potencjalnych pracodawców.

Ćwiczenia fizyczne jako sposób na walkę ze stresem

Stres i ciągłe poczucie zmęczenia mogą bardzo skutecznie demotywować pracowników do dalszej pracy. Na szczęście dzięki aktywności fizycznej można skutecznie temu przeciwdziałać i tym samym poprawić wydajność w firmie. Należy zaznaczyć, że osoby nieaktywne są bardziej podatne nie tylko na wypalenie zawodowe, ale także na stany depresyjne. Czują się nieco bardziej zmęczeni niż ich koledzy, którzy zdecydowali się na regularne ćwiczenia. To z kolei ma kluczowy wpływ na produktywność podczas realizacji obowiązków zawodowych. Według specjalistów, pracownicy aktywni fizycznie są bardziej wydajni nawet o 5 godzin w tygodniu w porównaniu z osobami, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. Lepiej radzą sobie także ze stresem. Warto przyjrzeć się tej kwestii na konkretnym przykładzie. W przypadku osoby aktywnej fizycznie praca w Java lub w jakimkolwiek innym języku programowania staje się bardziej wydajna - po wykryciu błędów w kodzie lub pod wpływem innych potencjalnie stresujących sytuacji taki pracownik nie poddaje się i szybko znajduje rozwiązanie. Chociażby z tego powodu pracodawcy powinni zastanowić się, jak zmotywować zespół do regularnej aktywności fizycznej. W tym zadaniu pomocne mogą okazać się konkretne benefity, na przykład karnety na zajęcia sportowe, lub zorganizowanie przestrzeni do trenowania w miejscu pracy.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna ma kluczowy wpływ na produktywność pracowników, ponieważ skutecznie pobudza funkcje poznawcze, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy umysłowej. Dzięki regularnym ćwiczeniom można także zwiększyć swoją odporność na stres, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Warto zatem motywować pracowników, aby na co dzień prowadzili zdrowy, aktywny tryb życia.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%