Zamknij

Firma windykacyjna - jak działa. Krok po kroku

14:33, 16.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:49, 16.04.2024

Firma windykacyjna jest często kojarzona z egzekucją komorniczą. Tymczasem przekazanie długu do firmy windykacyjnej to najczęściej ostatnia szansa dla zadłużonego na uniknięcie kontaktu z komornikiem. Jak działa firma windykacyjna i dlaczego warto z nią współpracować?

Jak działa firma windykacyjna?

Firma windykacyjna działa na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i musi być wpisana do rejestru przedsiębiorstw. Klient zgłaszający się do takiej firmy w sprawie odzyskania długu, przekazuje jej odpowiednie pełnomocnictwo uprawniające ją do egzekucji wierzytelności. Prawo do egzekucji wierzytelności może być nabyte też w formie cesji, gdzie zadłużenie staje się własnością firmy windykacyjnej. Czy to, jak działa firma windykacyjna już na samym etapie egzekucji wierzytelności, jest regulowane przez prawo? Oczywiście!

Zgodnie z art. 5 Kodeksu cywilnego windykator nie może działać w sposób sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem posiadanego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. W praktyce oznacza to, że o ile pracownik firmy windykacyjnej może kontaktować się z zadłużonym w sprawie ustalenia zwrotu długu, o tyle nie może utrudniać mu codziennego funkcjonowania. Nie bez powodu sposób, w jaki działa firma windykacyjna, określany jest mianem miękkiej windykacji, a w przypadku współpracy dłużnika kończy się spłatą przez niego zadłużenia.

Skąd firma windykacyjna pozyskuje długi?

Zanim windykator rozpocznie egzekucję wierzytelności, w pierwszej kolejności musi pozyskać informacje o zadłużeniu. Najczęściej to wierzyciele sami zgłaszają się do takich firm. Wynika to z tego, że wiele z nich nie dysponuje własnymi komórkami organizacyjnymi, które mogłyby się w profesjonalny sposób zająć odzyskaniem wierzytelności. Wprawdzie skorzystanie z usług firmy windykacyjnej jest płatne, jednak w porównaniu ze stratami generowanymi przez nieuregulowane zobowiązanie, koszt obsługi wierzytelności jest niewielki. Poza tym, biorąc pod uwagę to jak działa firma windykacyjna, szanse na odzyskaniu długu są wysokie.

Kontakt firmy windykacyjnej w sprawie długu

Kolejnym krokiem do odzyskania wierzytelności jest kontakt firmy windykacyjnej z samym zadłużonym. Po pierwsze ten musi być poinformowany o przejęciu jego zadłużenia przez firmę windykacyjną. Po drugie kontakt ze strony windykatora jest próbą wypracowania z osobą zadłużoną planu spłaty zobowiązania.

Czego nie warto robić, kiedy skontaktuje się z nami firma windykacyjna? Przede wszystkim unikać kontaktu. Ze względu na to, jak działa firma windykacyjna i jakie ma cele, jej również zależy na skutecznym uregulowaniu zadłużenia. Dlatego też skłonna jest do ustępstw i wypracowania nowych rozwiązań związanych z jego spłatą. Oczywiście wszystko zależy od wysokości zadłużenia i podejścia samego zadłużonego, jednak jeśli chce się rzeczywiście pozbyć długu, warto podjąć rozmowy z windykatorem.

Spłata i monitorowanie zadłużenia

Kiedy windykator i zadłużona osoba ustalą dogodne dla obu stron warunki spłaty długu, podpisują stosowną umowę określającą nowe warunki. Co więcej, w przypadku długów obsługiwanych przez firmę KRUK zadłużóny otrzymuje dostęp do swojego elektronicznego konta na platformie online, gdzie ma wgląd nie tylko w wysokość zadłużenia, ale też harmonogram spłat. Poza tym za pośrednictwem platformy może spłacać kolejne raty, czy kontaktować się z konsultantem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Ile może trwać spłata zadłużenia? To akurat zależy nie od tego jak działa firma windykacyjna, lecz od wielkości konkretnego zadłużenia i sytuacji finansowej danej osoby. Ze względu na dodatkowe koszty obsługi zadłużenia najbardziej opłacalną opcją dla zadłużonego jest jak najszybszy zwrot zobowiązania. Praktyka jednak pokazuje, że w działalności firmy windykacyjnej kluczowe jest dopasowanie systemu spłaty długu do realnych możliwości konkretnego człowieka. W przypadkach długów, których nie dało się wyegzekwować od dłuższego czasu, o wiele ważniejsza jest skuteczność egzekucji niż czas, w jakim zostanie spłacona należność.

Firmy windykacyjne – czy potrzebne?

Czy wsparcie firm windykacyjnych jest rzeczywiście potrzebna do odzyskiwania długów? Tak, i to zarówno z perspektywy samego wierzyciela, który przekazując wierzytelność oczekuje na skuteczność egzekucji, jak też z punktu widzenia zadłużonego, który często potrzebuje pomocy w wypracowaniu nowych rozwiązań ułatwiających uregulowanie zobowiązań. Potwierdzają to też statystyki. Na koniec III kwartału 2023 r. wartość wierzytelności zarządzanych przez firmy windykacyjne biorące udział w badaniu ZPF wyniosła 163,3 mld zł a przeciętna wartość pojedynczej wartości w firmie windykacyjnej wyniosła 8,68 tys zł1.

 ZPF, Średnia wierzytelność w firmie windykacyjnej wynosi prawie 8,7 tys. zł. Najwyższe kwoty pochodzą od banków - https://zpf.pl/srednia-wierzytelnosc-w-firmie-windykacyjnej-wynosi-prawie-87-tys-zl-najwyzsze-kwoty-pochodza-od-bankow/

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%