Zamknij

Diagnoza oligospermia – czy to wyrok dla płodności?

10:07, 23.04.2024 . Aktualizacja: 10:07, 23.04.2024
Skomentuj

W dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej par boryka się z problemami z płodnością, zrozumienie i leczenie oligospermii powinno być kluczowe dla tych mężczyzn, którzy marzą o ojcostwie. Badanie nasienia jest pierwszym krokiem na drodze do diagnozy i leczenia tego schorzenia, dlatego niezwykle istotne jest, aby panowie, którzy podejrzewają jakiekolwiek problemy z płodnością skonsultowali się ze specjalistą.

Co to jest oligospermia?

Oligospermia to medyczny termin określający obniżoną liczbę plemników w ejakulacie mężczyzny. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oligospermia występuje, gdy liczba plemników w jednym mililitrze nasienia jest mniejsza niż 15 milionów. Jest to ważny wskaźnik, który może przyczynić się do trudności w poczęciu dziecka. Chociaż schorzenie nie stanowi całkowitej przeszkody dla zakładania rodziny, warto jak najszybciej zidentyfikować jego źródło i rozpocząć odpowiednie leczenie, aby znacząco zwiększyć szanse na posiadanie potomstwa.

Oligospermia a badanie nasienia

W przypadku podejrzenia oligospermii lub innych zaburzeń męskiej płodności kluczowym krokiem jest wykonanie badania nasienia zwanego również spermiogramem. Jest ono niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala ocenić ogólną liczbę plemników, ich koncentrację w 1 ml próbki ejakulatu, odsetek żywych oraz poruszających się plemników, aglutynację – przyleganie plemników do siebie, ich budowę, a także parametry makroskopowe nasienia. Proces ten obejmuje pobranie próbki nasienia od pacjenta, która następnie jest analizowana pod mikroskopem w laboratorium. Wyniki takiego badania mogą dostarczyć istotnych informacji na temat zdrowia reprodukcyjnego mężczyzny.

Przyczyny oligospermii

Powody powstawania oligospermii mogą mieć różnorodne źródła. Najczęstszym z nich są zaburzenia w procesie spermatogenezy, czyli tworzenia i dojrzewania plemników oraz defekty w budowie nasieniowodów, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Poza tym są to również przebyte operacje lub schorzenia takie jak wnętrostwo, częste stany zapalne narządu rodnego, niezdrowa dieta, przegrzewanie jąder. Co więcej chroniczny stres czy stosowanie używek takich jak alkohol, czy papierosy również nie sprzyjają nasieniu. Negatywnie na liczbę plemników i ich ruchliwość potrafią wpływać także niektóre leki stosowane w terapii onkologicznej.

Jak można leczyć oligospermię?

Jeśli wyniki badania nasienia potwierdzą oligospermię lub inne zaburzenia płodności, istnieje wiele opcji leczenia, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Terapia może obejmować zarówno zmiany stylu życia, jak i leczenie farmakologiczne oraz operację. W niektórych przypadkach, jeśli leczenie konwencjonalne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, istnieją również zaawansowane metody wspomaganego rozrodu takie jak in vitro czy inseminacja.

Gdzie leczyć oligospermię w Łodzi?

Specjalistyczną placówką w Łodzi, w której można podjąć leczenie w kierunku oligospermii lub innych problemów z płodnością, jest Klinika Bocian w Łodzi zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 157a. Ośrodek ten zajmuje się też diagnostyką męskiej niepłodności i wykonywaniem badania nasienia.  

Mężczyźni, którzy są zainteresowani konsultacją w Klinice Bocian w Łodzi lub badaniem nasienia mogą kontaktować się telefoniczny z kliniką: +48 42 620 00 20.

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%