Niedobór żelaza jest bardzo powszechnym niedoborem pokarmowym. Nie należy go bagatelizować, ponieważ niedobory żelaza mogą prowadzić do negatywnych następstw takich jak anemia objawiająca się zmęczeniem, osłabieniem i problemami z koncentracją. Bardzo ważne jest, by mieć wiedzę, jakie produkty spożywać, by zapobiegać niedoborom żelaza. Z tego artykułu dowiesz się, jakie produkty są bogate w żelazo i jak wplatać je w codzienną dietę, a także dowiesz się cennych wskazówek, które pomogą w prawidłowym wchłanianiu żelaza.
Żelazo występuje w dwóch formach i w zależności od formy będzie występowała w innych produktach. Mowa tu o żelazie hemowym i żelazie niehemowym. Żelazo hemowe występuje głównie w produktach, które są pochodzenia zwierzęcego, czyli znajdziemy go w mięsie, drobiu i rybach. Warto wiedzieć, że to właśnie ono jest bardziej przyswajalną formą przez organizm. Żelazo niehemowe natomiast występuje w produktach pochodzenia roślinnego takich jak warzywa liściaste, orzechy, nasiona roślin strączkowych i jest ono gorzej przyswajalne przez organizm niż żelazo hemowe. Jeżeli borykasz się z niedoborem żelaza zadbaj by w Twojej diecie znalazły się źródła żelaza zarówno hemowego jak i niehemowego.
Żelazo hemowe znajduje się w takich produktach jak jaja, mięso z piersi kurczaka, wołowina, wieprzowina, tuńczyk, łosoś, makrela. Aby wspomóc wchłanianie żelaza z tych produktów należy łączyć je w posiłku ze źródłami witaminy C, ponieważ to właśnie ona zwiększa wchłanianie żelaza. Produkty bogate w witaminę C to np. papryka. Wchłanianie żelaza mogą obniżyć duże dawki cyku i magnezu, dlatego również warto o tym pamiętać przy komponowaniu posiłku. Produkty posiadające dużą zawartość żelaza niehemowego to m.in. natka pietruszki, soja, soczewica, fasola biała, komosa ryżowa, ziarna amarantusa, płatki owsiane.
Przepisy bogate w żelazo
1. Krem z buraka (przepis na 3 porcje)
Sposób przygotowania:
2. Curry z ciecierzycą i brokułem (przepis na 4 porcje)
Składniki:
Sposób przygotowania:
Pamiętaj, że jeżeli nie posiadasz wystarczającej wiedzy, nie masz czasu na komponowanie posiłków bogatych w żelazo możesz skorzystać z pomocy dietetyka lub skorzystać z możliwości, jakie dają programy do układania diety. Z pewnością pomoże Ci to podwyższyć poziom żelaza we krwi za pomocą diety.