Zamknij

Podatek od darowizny nieruchomości - ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

11:36, 17.10.2024 . Aktualizacja: 11:44, 17.10.2024
Skomentuj

Darowizna nieruchomości to najprostszy sposób, by przenieść mieszkanie z rodzica na dziecko, jednak darowizny można dokonać także wobec innych członków rodziny, czy też osób niespokrewnionych. Darowizna wymaga sporządzenia aktu notarialnego i zgłoszenia do urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach pojawia się również obowiązek dokonanie zapłaty podatku od wzbogacenia. Dowiedz się więcej o podatku od darowizny mieszkania i zasadach jego naliczania.

Kto może dokonać darowizny mieszkania?

Darowizny mieszkania może dokonać każdy właściciel nieruchomości bez względu na wiek i czas posiadania danego mieszkania. Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma żadnych ograniczeń odnośnie grupy, która może otrzymać darowiznę. Jedyne ograniczenia dotyczą obowiązku zapłaty podatku od darowizny. W przypadku najbliższych krewnych nie występuje obowiązek zapłaty podatku, z kolei osoby niespokrewnione i dalsi krewni taki podatek zapłacić muszą. Jego wysokość zależy zarówno od stopnia pokrewieństwa, jak i od wartości nieruchomości.

Czy darowiznę mieszkania trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Przekazanie darowizny następuje w formie aktu notarialnego, a każdy akt tego typu dotyczący nieruchomości jest zgłaszany do urzędu skarbowego. Nie istnieje zatem możliwość legalnej darowizny nieruchomości bez zgłaszania jej faktu fiskusowi. Jeśli osoba, która otrzymała darowiznę, nie zapłaci podatku, urząd skarbowy sam zgłosi się w celu jego uregulowania, naliczając należne odsetki za zwłokę. 

Kiedy należy zapłacić podatek od darowizny nieruchomości?

Gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość, obowiązek zapłaty nieruchomości pojawia się od razu po spisaniu umowy u notariusza. Jednocześnie osoba, która przyjmuje darowiznę, musi zapłacić podatek w ciągu 6 miesięcy od podsiadania aktu notarialnego. W zależności od grupy podatkowej, do której należy obdarowany, wysokość podatku może wynosić od 3 do nawet 20%. W przypadku tzw. grupy zerowej nie ma obowiązku zapłaty podatku pod warunkiem zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w wymaganym terminie. Więcej na ten temat można przeczytać w miejscu takim jak portal podatkowy Podatnik.info

Termin, do którego należy zapłacić całość podatku, wynosi maksymalnie pół roku bez względu na wysokość naliczonej daniny. Podatek od darowizny mieszkania nie może być umorzony ani rozłożony na raty. Wszystkie grupy podatkowe muszą się z tym liczyć, gdyż nie można nie płacić podatku od darowizny za wyjątkiem podatników z tzw. grupy pierwszej. Wszyscy pozostali obdarowani, czyli np. małżonkowie rodzeństwa, zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, czy też osoby postronne, mają obowiązek uiścić odpowiednią daninę.

Umowa darowizny nieruchomości jest spisywana przez notariusza, który jest zobowiązany poinformować swoich klientów o wysokości należnego podatku. Notariusz wyjaśni, ile dokładnie wyniesie podatek od darowizny, gdzie trzeba go zapłacić oraz do kiedy należy to zrobić. Jednocześnie notariusz pobierze opłatę za sporządzenie umowy darowizny, lecz jej koszt może pokryć dowolna ze stron umowy lub obie strony po połowie. 

W przypadku darowizny nieruchomości np. lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu można umieścić w akcie zapis o dożywociu dla osoby, która przekazuje darowiznę. W takiej sytuacji umowa darowizny mieszkania również zobowiązuje do zapłacenia podatku, nawet gdy przepisanie mieszkania ma miejsce pomiędzy osobami spokrewnionymi z II lub III grupy, bądź opiekunami zajmującymi się seniorem bez własnej rodziny.

Czy można przekazać darowiznę nieruchomości bez podatku?

Darowizna mieszkania to jeden z najczęściej spisanych aktów notarialnych wśród członków najbliższej rodziny. Zwykle taka darowizna ma miejsce pomiędzy rodzicami a dziećmi. Najbliżsi krewni należą do tzw. grupy zerowej, która może skorzystać z prawa do zwolnienia w podatku, gdy dopełni obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w terminie. Do tej grupy należą: małżonkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, rodzice i dziadkowie, pasierbowie, a także ojczym, macocha i rodzeństwo. Są to jedyne osoby uprawione do zwolnienia z podatku. Nie mogą z niego skorzystać nawet osoby niespokrewnione, które zobowiążą się do opieki do śmierci nad osobą starszą, niemającą żadnej rodziny i wymagającej pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%