Strona głównaWiadomościGmina SkierniewicePowiat skierniewicki - Milionowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Powiat skierniewicki – Milionowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

- REKRAMA -

W ubiegłym tygodniu Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński potwierdził, iż dzięki oszczędnościom poprzetargowym, projekty, które znalazły się na listach rezerwowych Funduszu Dróg Samorządowych zostaną zrealizowane. Jeden z nich dotyczy drogi na terenie powiatu skierniewickiego.

– Jest to bardzo ważna komunikacyjnie droga, która łączy Skierniewice z Celigowem i dalej do Głuchowa – mówi wicestarosta Tadeusz Grotkowski – W ramach zatwierdzonego ostatnio projektu możemy kontynuować przebudowę. Tym razem od Dębowej Góry do zjazdu z Julkowa na wysokości wysypiska.

We wtorek (18.08.) Starostwo Powiatowe podpisuje umowę z wykonawcą inwestycji, czyli z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych z Piotrkowa Tybunalskiego. Oprócz 6 metrowej jezdni dla samochodów powstanie również dwukierunkowa ścieżka rowerowa.

– Sam jestem miłośnikiem turystyki rowerowej i wielokrotnie przekonałem się na własnej skórze jakim wyzwaniem jest podjazd od Żelaznej w kierunku Julkowa – mówi Tadeusz Grotkowski – I nie chodzi tu jedynie o wzniesienie ale też i o bezpieczeństwo. Praktycznie brak pobocza, nierówny asfalt. To wszystko powodowało, że rowerzysta był narażony na niebezpieczeństwo potrącenia.

Przypomnijmy. Starostwo Powiatowe w Skierniewicach aplikowało o kwotę 6,5 mln zł. Jest to 80 proc. kosztów określonych w kosztorysie inwestorskim. Jednak, jak zaznacza wicestarosta Grotkowski wcześniejsze przetargi wskazywał, iż będzie różnica między dokumentem inwestora, a kwota proponowaną przez zwycięzce przetargu. 

– Firma, która wygrała przetarg koszt wykonania wyliczyła na poziomie prawie 3 mln 145 tys. zł. Dlatego też połowę środków rządowych będziemy musieli zwrócić. To dobrze i jednocześnie niedobrze. Środki oddane zasilą inne inwestycje na terenie województwa. Z drugiej zaś strony, gdybyśmy wcześniej dysponowali obecną wiedza, to składalibyśmy wniosek na dwa razy dłuższy odcinek drogi.

Obecnie zakończono aplikowanie w kolejnym konkursie Funduszu. Tu również powiat skierniewicki zgłosił dwa projekty.

– Regulamin dopuszcza, by powiat składał dwa wnioski i tak właśnie zrobiliśmy – mówi wicestarosta Grotkowski – Pierwszy to inwestycja trzyletnia, czyli przebudowa kolejnych odcinków drogi od Skierniewic do Celigowa. W sumie, według kosztorysu, to 20 mln zł.  Z naszych wyliczeń kwalifikujemy się do dofinansowania na poziomie 80 proc. Drugi natomiast to przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa na drodze od Chlebowa w gminie Lipce Reymontowskie aż do centrum Pszczonowa. Tu powstanie chodnik i jezdnia o szerokości sześciu metrów.

Jak zaznacza wicestarosta, przy drugim projekcie Zarząd Powiatu liczy na współpracę z gminą Maków. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj także:

- REKRAMA -

- REKRAMA -

Najchętniej czytane

KOMENTARZE